Počet výsledků: 56

Otevřít filtraci

pneumo- (případně pneumon-) je předpona, která znamená „týkající se plic“ (případně dýchání či vzduchu) či „související s plícemi“ (případně s dýcháním či vzduchem). Příklady: pneumokonióza – souhrnné označení pro skupinu plicních onemocnění, která jsou vyvolána ukládáním vdechovaných částic minerálního prachu v plicích,  pneumologie – plicní lékařství, pneumonektomie – chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna celá pravá nebo levá plíce, pneumonie – zápal plic, pneumotorax – nahromadění vzduchu (popř. jiného plynu) v pleurální dutině a následné smrštění (kolaps) plíce, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz pneumo(n)-.

Pneumotorax znamená nahromadění vzduchu (popř. jiného plynu) v pleurální dutině a následné smrštění (kolaps) plíce. Pneumotorax je život ohrožující stav, neboť postiženému se výrazně hůře dýchá a v krajním případě se může i udusit. Lékaři rozlišují různé formy pneumotoraxu. Viz také pneumo(n)- a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz pneumotorax.

Sekundární spontánní pneumotorax je spontánní pneumotorax, který vzniká v důsledku již existujícího plicního onemocnění (např. CHOPN, plicní emfyzém, cystická fibróza). Viz také pneumotorax, spontánní pneumotorax, primární spontánní pneumotorax.

Spontánní pneumotorax je pneumotorax, který vzniká bez působení jakékoli zevní mechanické příčiny. Rozlišujeme dvě hlavní formy spontánního pneumotoraxu: primární a sekundární. Viz také spontánní, pneumotorax, primární spontánní pneumotorax, sekundární spontánní pneumotorax.

Primární spontánní pneumotorax je spontánní pneumotorax, který nemá žádnou identifikovatelnou příčinu a vyskytuje se u jedinců, jejichž plíce byly až dosud zdravé. Za rizikový faktor pro vznik tohoto typu pneumotoraxu je považováno kouření. Bylo také zjištěno, že tato forma pneumotoraxu se může častěji vyskytovat u blízkých příbuzných, což svědčí pro genetickou predispozici. Postiženi bývají zejména vysocí, štíhlí muži. Viz také pneumotorax, spontánní pneumotorax, sekundární spontánní pneumotorax.

Iatrogenní pneumotorax je pneumotorax, který vzniká jako komplikace lékařského zákroku, např. v důsledku punkce, ať již prováděné za diagnostickým nebo terapeutickým účelem. Viz také iatrogenní, pneumotorax.

Tenzní pneumotorax je forma pneumotorax, při níž vzduch, který se dostane do pleurální dutiny, nemůže uniknout (podobně jako je tomu u ventilku se zpětnou záklopkou). S každým nádechem se tak v pleurální dutině hromadí více vzduchu, což vede ke kolapsu (jedné strany) plic. Vysoký tlak vzniklý následkem tohoto typu pneumotoraxu utlačuje plíce, srdce a velké krevní cévy. Tento typ pneumotoraxu představuje akutní ohrožení života (může vést k oběhovému selhání) a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc! Viz také pneumotorax.

Atypická pneumonie je jakýkoli typ zápalu plic, který není způsoben jedním z patogenů nejčastěji spojovaných s tímto onemocněním. Její klinický obraz je v kontrastu s „typickou“ pneumonií. Atypickou pneumonii může způsobovat celá řada mikroorganismů. Termín „atypická pneumonie“ byl zaveden ve 30. letech 20. století, aby lékaři lépe odlišili pacienty s bakteriálním zápalem plic způsobeným Streptococcus pneumoniae, který byl v té době nejznámější a nejčastěji se vyskytující formou zápalu plic. Toto rozlišení bylo v minulosti považováno za důležité, protože odlišovalo pacienty, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „typických“ respiračních příznaků, od pacientů, u nichž je větší pravděpodobnost výskytu „atypických“ celkových příznaků, podobajícím se např. příznakům chřipky (jako je horečka, bolest hlavy, pocení a myalgie). Viz také atypický, zápal plic (pneumonie).

Traumatický pneumotorax je pneumotorax, který je způsoben poraněním hrudníku, např. při autonehodách, v důsledku bodných ran apod. Viz také trauma, pneumotorax.

Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která způsobuje zápal plic. Je to nejčastější příčina zápalů plic u školních dětí a mladých dospělých do 30 let. Onemocnění se vyskytují v epidemiích v několikaletých cyklech zejména v pozdním létě a na podzim, sporadické případy se vyskytují po celý rok. Viz také mykoplazmata, mykoplazmové infekce.

Zobrazeno 1 až 10 z 56

Počet výsledků